Regały – meblowy must have!
Regał to najczęściej kupowany mebel do domu. Nic dziwnego, bo z racji tego, że jest to bardzo funkcjonalny mebel, to ma zastosowanie niemal w każdym pomieszczeniu w domu.
Regał to idealny mebel na którym wyeksponujesz swoje ulubione dekoracje i dodatki do domu, przechowasz w nim książki i poukładasz pudełka do przechowywania i pozbędziesz się bałaganu.
Możliwości są nieograniczone. Wybieraj spośród bogatej palety stylów i wariantów. Drewniany regał z kunsztownymi detalami nadaje przestrzeni tradycyjnego charakteru, natomiast metalowy regał o eleganckiej i minimalistycznej konstrukcji to sposób na osiągnięcie nowoczesnego, dizajnerskiego wyglądu.
Regały – podział pod względem pomieszczeń:
Regały do salonu
Regały kuchenne
Regał łazienkowy
Regały do gabinetu
Regał do garderoby
Regał do garażu
Regały magazynowe
Regał warsztatowy
Regał do piwnicy
Regał do pokoju
Regały sklepowe
Regały do pokoju
Regał biurowy
Regał na balkon
Regał do spiżarni
Regał ogrodowy
Regał dziecięcy
Regał do sypialni
Regał do przedpokoju
Regały do pralni
Regał na poddasze
Regał młodzieżowy
Regały do salonu
Regał do salonu to centralny punkt wyposażenia reprezentacyjnej części domu, jakim jest pokój dzienny. Głównie przeznaczony tu jako regał na książki i dekoracje. Książki to nie wszystko. Chętnie ustawiamy na nim winyle, płyty cd, dvd itd.
Na regale prezentowane są również nadające wnętrzu charakteru dekoracje i dodatki. Wykorzystujemy ten mebel jak klasyczny stojący regał ścienny lub regał dwustronny, który stoi w poprzek salonu i dzieli obszar na strefę; wypoczynkową i jadalnię.
Często stosuje się rozwiązanie gdzie na ścianie przeznaczonej na telewizor instalujes się regał wiszący ze specjanym miejscem na ekran.
Pod telewizorem zaś jest stawiana komoda lub klasyczna szafka RTV. Świetnym rozwiązaniem jest również regał narożny, dzięki któremu cała przestrzeń ścian salonu jest estetycznie zagospodarowana.
Regały kuchenne
Regał do kuchni to świetna alternatywa do typowej zabudowy kuchennej z szeregiem górnych i dolnych szafek kuchennych. Regały do kuchni to strzał w dziesiątkę dla osób poszukujących niebanalnych rozwiązań w urządzeniu kuchni.
Regały kuchenne pozwalają maksymalnie wykorzystać całą przestrzeń ściany w kuchni. Gdy decydujemy się na tradycyjne szafki w zabudowie to pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami kuchennymi jest mnóstwo wolnej przestrzeni. Warto zastanowić się czy odpowiednio zmniejszając blat kuchenny możemy pozwolić sobie na wstawienie do kuchni właśnie regału kuchennego.
Popularną formą są regały kuchenne na kółkach. Wśród regałów kuchennych znajdziemy wysokie regały na ścianę lub mniejsze formy jak mobilny regał kuchenny typu organizer / wózek na kółkach, lub wiszący regał.
Popularnym rodzajem regału do kuchni jest regał z półkami - koszami. Taki właśnie regał jest najczęściej wykonany z metalu i posiada duże ażurowe kosze do przechowywania warzyw i owoców lub akcesoriów kuchennych.
Regał kuchenny na kółkach z szufladami i wieszakami poza funkcją przechowywania oferuje też walory dekoracyjne umożliwiając prezentowanie naczyń i akcesoriów kuchennych. Regał na przyprawy i pojemniki do przechowywania żywności to wygodna opcja, gdy chcemy mieć wyposażenie w kuchni wprost „pod ręką”
Regał łazienkowy
Regały do łazienki to świetna możliwość przechowywania kosmetyków. Są bardzo funkcjonalne. Dzięki nim można atrakcyjnie zaprezentować eleganckie butelki z perfumami, flakony i kosmetyki. Regał do łazienki to nie tylko regał na kosmetyki i ręczniki. Jakkolwiek elegancko ułożone lub zwinięte ręczniki wyglądają bardzo korzystnie to możliwości wykorzystania regałów w łazience są o wiele większe.
Ustawiamy na nich pojemniki na szczotki do włosów i koszyki na myjki i gąbki do kąpieli. Półki regału łazienkowego to świetne miejsce na eleganckie szklane bomboniery i słoje na sole do kąpieli, luksusowe produkty do pielęgnacji ciała, perfumy oraz zapachy do domu.
Możemy postawić na nich doniczki z kwiatami oraz różne ozdoby i dekoracje do łazienki jak figurki, koralowce, muszle i inne dekoracje kojarzące się ze świeżością i higieną. Tu postawisz flakony z pałeczkami zapachowymi, dyfuzory do aromaterapii lub świece zapachowe. Znajdziesz tu miejsce na lusterka kosmetyczne lub stojaki i pojemniki na biżuterię. Zacne miejsce zyskają również pojemniki łazienkowe na waciki kosmetyczne, kubki na pędzle i przeróżnego rodzaju ozdobne pojemniki i szkatułki na kosmetyki.
Regały do gabinetu
Regał do gabinetu jest przeznaczony głównie, jako regał na książki i zbiory kolekcjonerskie jak płyty winylowe, płyty cd/dvd, albumy i klasery na znaczki pocztowe itd.
Wybierając regał do domowego gabinetu warto uwzględnić ilość posiadanych książek. Być może posiadany księgozbiór jest tak duży, że będziemy musieli zdecydować się na kilka modułowych regałów na książki zajmujących całą ścianę domowej biblioteki. Kupując regał na książki warto zwrócić uwagę na odstęp między poszczególnymi półkami, na których ustawimy książki. Duże albumy w twardych okładkach, encyklopedie, atlasy i albumy fotograficzne wymagają odstępu ok. 40 cm. Pamiętajmy, że wygodniej sięgać po książki ustawione pionowo, a nie takie które ustawione poziomo jedna na drugiej. Jeśli zastanawiasz się jak ładnie poukładać książki na regale to uwzględnij elementy ułatwiające zagospodarowanie regału i pełniące dodatkowe funkcje estetyczne np. podpórki na książki lub ciężkie, marmurowe statuetki i figurki, które mogą pełnić rolę stoperów do utrzymania książek w odpowiedniej pozycji. Regał biblioteczny powinien nie tylko służyć do przechowywania księgozbioru, ale powinien również pełnić funkcje estetyczne. Niech na regale znajdzie się miejsce na ozdobne pudełka na różnego rodzaju segregatory na dokumenty, pudełka na rachunków ze sklepów, listy i widokówki lub inne pamiątki. Ozdobą regału bibliotecznego będzie na przykład stary kałamarz, lupa lub starodawny zestaw kreślarski lub komplet do otwierania listów. Genialną dekoracją na regale w domowym gabinecie jest stara maszyna do pisania, starodawny mikroskop, pojemnik ze starymi piórami i ołówkami lub pędzlami lub szklana gablotka z figurką np. popiersiem albo ozdobna klatka na ptaki. Spraw by twój gabinet był nie tylko uporządkowany, ale ładnie udekorowany.
Regał do garderoby
W przypadku wysokiej garderoby najlepiej sprawdzają się regały wysokiego składowania zajmujące powierzchnię od podłogi aż po sufit. Czasem jest to typowy regał otwarty albo regal zamknięty np. regały przesuwne z lustrzanymi drzwiami. Projektując regał w garderobie warto uwzględnić w projekcie regał z szufladami na bieliznę i dodatki.
Gdy w garderobie chcemy wykorzystać absolutnie każdą przestrzeń to warto zastosować regał narożny. Dzięki temu wykorzystujemy każdy kąt. W przypadku małej garderoby usytuowanej pod skosami wykorzystujemy niskie regały, które mieszczą się pod skosy.
Regał do spiżarni
Funkcjonalnie urządzona spiżarnia posiada regały na warzywa i owoce. Najlepsze do długotrwałego przechowywania warzyw są ażurowe regały z wiklinowymi lub metalowymi koszami, które zapewniają odpowiednie zaciemnienie oraz cyrkulację powietrza.
Tani regał do spiżarni to regał plastikowy z szufladami lub pojemnikami. Umożliwia on zimą na przechowywanie warzyw magazynowanych w piasku jak np. marchew, korzeń pietruszki, seler lub buraki. Piasek w pojemnikach przeciwdziała atakowaniu warzyw przez pleśnie a także chroni je przed wysychaniem.
Regał plastikowy łatwo myć i jest trwały. W spiżarniach powinniśmy zadbać o odpowiedni regał na przetwory. Regał na słoiki i weki powinien posiadać dużo półek o niewielkich odstępach. Najlepiej, gdy odstęp pomiędzy półkami był niewiele większy niż wysokość np. standardowych dużych słoików lub butelek do passat pomidorowych. Unikajmy regałów z dużymi odstępami pomiędzy półkami, aby nie ustawiać słoików jedne na drugich, gdyż w takim wypadku istnieje ryzyko osunięcia się tak piętrowanych weków i stratę smacznych przetworów.
Regał do piwnicy
Piwnica może stanowić odrębne pomieszczenie, ale najczęściej jest połączona z klasyczną spiżarnią.
W związku z tym regały do piwnicy mają tożsame funkcje jak regały do spiżarni.
Typowa piwnica to chłodne pomieszczenie, których mikroklimat jest idealny do przechowywania trunków. W przypadku kolekcjonowania wartościowych butelek z procentami trzeba zaopatrzyć się w stosowny regał na alkohol. Regały na wino posiadają specjalne przegródki lub stojaki na butelki, dzięki którym wino jest przechowywane w odpowiednim ustawieniu butelek, które zabezpiecza przed zsychaniem się korków, co mogłoby spowodować popsucie się wina. Czasem zamiast regałów wykorzystujemy ścienne stojaki i wieszaki na butelki lub specjalne regały ze skrzynkami. W ten sposób bezpiecznie i odpowiednio przechowujemy piwo lub wino.
Regały na wina posiadają często tabliczki do oznaczania roczników i regionów pochodzenia.
Regały metalowe np. stalowe to idealne wyposażenie piwnicy i spiżarni.
Regał biurowy
Regały biurowe w ogromnej większości to meble do przechowywania dokumentacji. Funkcjonalnie wyposażone biura wyposażone są w regały na dokumenty np. specjalnie zaprojektowane regały na segregatory. Regały na segregatory z reguły posiadają specjalne tabliczki na naklejki lub szyldziki do odręcznie przygotowywanych opisów ułatwiających odnajdywanie dokumentów. Dobry regał biurowy to regał z głębokimi szufladami do przechowywania dokumentów i teczek.
Regał do garażu
Regały garażowe powinny odznaczać się przede wszystkim dużą nośnością. To na nich przechowujemy ciężkie narzędzia i akcesoria mechaniczne oraz chemię samochodową.
Najlepiej do takiej funkcji sprawdza się solidny regał metalowy. Przykładowo regał na opony musi unieść ciężar do 100-200 kg.
W garażu regał na narzędzia to punkt obowiązkowy. Regał warsztatowy ro specjalnie skonstruowany mebel z szufladami i wieszakami na różnego rodzaju narzędzia. W regałach warsztatowych możemy znaleźć wbudowane gniazdka elektryczne oraz dodatkowe oświetlenie, które ułatwiają wszelkie prace majsterkowe.
Regały do pralni
Regał do pralni/ regał z koszem na pranie
Regał ogrodowy
Regał na balkon / regał na kwiaty
Regał drewniany
Regały drewniane ze względu na możliwości plastyczne, mocny surowiec oraz możliwość łączenia drewna mogą być projektowane zarówno bardzo szerokie, jaki i wąskie.
Szeroki regał może rozciągać się na całą szerokość ściany a wąski regał najczęściej ma rozmiar 40 cm lub 30 cm.
Najczęściej spotykany jest regał sosnowy. Ze względu na przystępną cenę drewna pozyskiwanego z sosny jest stosunkowo tani. Sosna jest dosyć miękkim drewnem. Dlatego jako deski lub klepka na gę nie sprawdza się najlepiej. Ze względu na małą twardość drewna podloga sosnowa jest poddatna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.
Sosnowe drewno sprawdza się za to reweleacyjnie do produkcji mebli, gdyż jest łatwe w obróbce, ma stosunkowo lekki ciężar właściwy, a jasna barwa drewna sosnowego pozwala wykończyć meble w jasnych kolorach, transparentnej bejcy lub w bieli, których nie "zakłóca" i nie "fałszuje" naturalna tonacja drewna (zwykle beżowa, brązowa lub żółta).
Podobne atuty posiada drewno jodłowe. Drewno z jodły jest również jasne. Posiada jaśniejsze i mniejsze sęki i słoje. Jodła jest nieco droższa, ale jest to twarde drewno i dodatkowo w swej strukturze ma mniej sęków, które i są mniejsze i silniej zespolone ze strukturą drewna niż sosna.
Drewno sosnowe lub jodłowe wykorzystuje się często do regałów woskowanych gdzie widoczna jest cała struktura drewna wraz z usłojeniem.
Regały – podział pod względem funkcji:
Regał na książki
Regał na buty
Regał na zabawki
Regał na kwiaty / rośliny
Regały na wino
Regał na pralkę
Regały na ubrania
Regał na płyty cd
Regał RTV
Regał na drewno
Regały ekspozycyjne
Regały – podział pod względem materiału
Regał metalowy
Regały drewniane
Regał szklany,
Regał otwarty
Regał z szufladami
Regał na kółkach / Regały jezdne
Regał plastikowy
Regał bambusowy
Regał drewniany
Regał wiklinowy
Regał rattanowy
Regały – podział pod kątem konstrukcji
Regał stojący
Regał z półkami
Regał schodkowy / Regał drabinka
Regał wiszący
Regał domek
Regał modułowy
Regał z pojemnikami /Regał z koszami
Regał zamykany
Regały jezdne / na kółkach
Regał wspornikowy
Regał z szafką
Regał narożny
Regał obrotowy
Regał dwustronny / przedziałowy
Regał ażurowy
Regał okrągły / półokrągły
Regały – podział pod kątem stylu
Regał loftowy / industrialny
Regał skandynawski
Regał boho
Regał glamour
Regał w stylu francuskim / prowansalski
Regał vintage
Regał shabby chic
Regał kolonialny
Regały w starym stylu / retro
Regał rustykalny
Regał nowoczesny
Regał japandi
Regały – podział pod względem funkcji:
Regał na książki
Regał na buty
Regał na zabawki
Regał na kwiaty / rośliny
Regały na wino
Regał na pralkę
Regały na ubrania
Regał na płyty cd
Regał RTV
Regał na drewno
Regały ekspozycyjne
Regały – podział pod względem materiału
Regał metalowy
Regały drewniane
Regał szklany,
Regał otwarty
Regał z szufladami
Regał na kółkach / Regały jezdne
Regał plastikowy
Regał bambusowy
Regał drewniany
Regał wiklinowy
Regał rattanowy
Regały – podział pod kątem konstrukcji
Regał stojący
Regał z półkami
Regał schodkowy / Regał drabinka
Regał wiszący
Regał domek
Regał modułowy
Regał z pojemnikami /Regał z koszami
Regał zamykany
Regały jezdne / na kółkach
Regał wspornikowy
Regał z szafką
Regał narożny
Regał obrotowy
Regał dwustronny / przedziałowy
Regał ażurowy
Regał okrągły / półokrągły
Regały – podział pod kątem stylu
Regał loftowy / industrialny
Regał skandynawski
Regał boho
Regał glamour
Regał w stylu francuskim / prowansalski
Regał vintage
Regał shabby chic
Regał kolonialny
Regały w starym stylu / retro
Regał rustykalny
Regał nowoczesny
Regał japandi