Masz pytania? Zadzwoń!

+48693937675 ZAMÓWIENIA od 200 zł - DOSTAWA GRATIS (nie dotyczy palet)

Styl śródziemnomorski

Styl śródziemnomorski – styl coastal z kolorami wybrzeża morza Śródziemnego

 

 1. Co to jest styl śródziemnomorski?

 2. Cechy stylu śródziemnomorskiego

 3. Kolory wnętrz w stylu śródziemnomorskim

 4. Jakie materiały i surowce dominują w stylu śródziemnomorskim?

 5. Elementy charakterystyczne w stylu śródziemnomorskim

 6. Zalety stylu śródziemnomorskiego

 7. Jakie meble w stylu śródziemnomorskim?

 8. Dodatki do wnętrz w stylu śródziemnomorskim

 9. Rośliny domowe we wnętrzach w stylu śródziemnomorskim

 10. Tekstylia w stylu śródziemnomorskim

 

 

 

 1. Co to jest styl śródziemnomorski? 

 

Styl śródziemnomorski (ang. mediterranean style) to styl wnętrzarski będący mieszanką, krajobrazów, architektury, kultury, obyczajowości i klimatu krajów położonych nad Morzem Śródziemnym. Zasadniczy charakter stylu śródziemnomorskiego ukształtował się bazując na estetyce z obszarów krajów Południowej Europy tj. Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja. Ale ze względu na to, że basen Morza Śródziemnego od wieków sprzyjał wymianie handlowej, migracjom ludności i kultur to można śmiało stwierdzić, że charakter tego stylu to mieszanka architektury i stylów ze wszystkich 21 krajów położonych nad Morzem Śródziemnym.

 

 

 1. Cechy stylu śródziemnomorskiego

 

Głównymi cechami stylu są duże, jasne i przewiewne przestrzenie inspirowane naturą i klimatem morskich wybrzeży. Wnętrza wypełnia w zdecydowanej przewadze jasna kolorystyka, a zastosowane we wnętrzach barwy nawiązują do kolorów ziemi i otaczającej nadmorskiej natury. Ważnym elementem wnętrz w stylu śródziemnomorskim jest powiązanie wnętrza domu z zewnętrzem i odwrotnie. Dom ‘wychodzi na ogród a ogród wkracza we wnętrza domów. Styl życia mieszkańców krajów śródziemnomorskich spowodował to, że domy w stylu śródziemnomorskim posiadają duże przestrzenie do relaksu i wspólnego celebrowania wypoczynku na zewnątrz.

Dlatego stosuje się tu duże okna i drzwi prowadzące na patio, taras lub atrium oraz balkony z zewnętrznymi schodami prowadzącymi do głównych stref spotkań w ogrodzie.

rustykalne-drewniane-donice-meble-z-drewna-komoda-witryna-postarzanea-stolik-salon-chic-antique-polska-sklep-designbywomen

 

 

 

 

 1. Kolory we wnętrzach w stylu śródziemnomorskim

Na ścianach królują odcienie bieli lub kremu. Często wykonane jest wybielenie ścian i podłóg, aby dodać ciekawą rustykalną fakturę. Styl ten „nie boi się” niedoskonałości i postarzanych tekstur „rozumiejąc”, że otoczenie i natura podlegają zmianom i degradacji a trwałość domu i wyposażenia pomimo upływu czasu i sił natury dodaje szlachetnej urody.

Poza bielą królują tu écru, neutralne piaskowe odcienie i drewniane brązy oraz pomarańczowe barwy zachodu słońca, takie jak terakota, czerwona glina, spalona umbra, ochra i fiolet; oraz odcienie morza i nieba, takie jak niebieski, błękitny, lazur i zieleń morska. Często można spotkać ciepłe kolory żółci i soczyste zielenie.

 

 rystykalne-drewniane-meble-dodatki-antyczny-grimaud-donica-dzban-chic-antique-polska-sklep-designbywomen

 1. Materiały i surowce w stylu śródziemnomorskim

W stylu śródziemnomorskim używane są naturalne materiały takie jak kamień, ceramika, terakota, drewno, beton, gips, glina, terakota oraz kute żelazo. We wnętrzach widoczne są elementy tekstur, patyny, bielenia, wytrawione lub bielone, rustykalne drewno. Wyposażenie i meble wykonane są z drewna, metalu, wikliny i rattanu. Wykorzystywane są również inne naturalne surowce jak liny, juta, słoma oraz organiczne materiały jak len i bawełna. W budownictwie używane jest charakterystyczne adobe . Adobe to suszona cegła mułowa, wytwarzana w tradycyjny sposób ze z ubitego piasku, gliny i słomy (lub suszonej trawy). Rozdrobnione materiały te mieszane są z wodą i suszone na słońcu. W Polsce ten materiał nie jest wykorzystywany ze względu na to, że nie jest odporny na wilgoć i mróz.

Idealne do przysposobienia w polskich warunkach klimatycznych są występujące w tym stylu elementy z kutego żelaza jak balkony z metalowymi barierkami, kraty okienne i ogrodowe dekoracje z metalu jak furtki, płotki i pergole.

tapicerowana-pufa-okragla-stolik-salon-wypoczynek-chic-antique-polska-sklep-internentowy-designbywomen

 

 1. Akcenty charakterystyczne architektury i wnętrz w stylu śródziemnomorskim

Elementy charakterystyczne tego stylu często wynikają z uwarunkowań gorącego, słonecznego klimatu.

Ponieważ kraje basenu Morza Śródziemnego cechuje duże nasłonecznienie i wysoka temperatura to architektura i wyposażenie często wynikają wprost z zaspokajania potrzeb i zwiększenia komfortu życia ludzi zamieszkujących te obszary. Przykładowo w domach w stylu śródziemnomorskim stosuje się konstrukcje budynków i dodatkowe wyposażenie obniżające temperaturę i nasłonecznienie. Dlatego często tarasy znajdują się pod zadaszeniem lub w otwartych wykuszach domów otoczonych krużgankami lub kolumnami.

Domy często posidają patio czyli wewnętrzny dziedziniec z mini ogrodem gdzie po murach budynków na metalowych podporach pną się rośliny a wokół stoją drzewka i kwiaty w dużych terakotowych donicach.

W oknach domów stosuje się okiennice i rolety przeciwsłoneczne obniżające temperaturę lub rozsuwane markizy. Sięga się tu po duże, dwuskrzydłowe drzwi francuskie lub przesuwne i duże okna by uzyskać efekt otwartej przestrzeni i przewiewu w upalne wieczory. Często drzwi i okna sięgają od sufitu aż po podłogę.

Praktyczną potrzebę zwiększenia komfortu użytkowania domów w stylu śródziemnomorskim widać również w stosowanych materiałach.

Naturalny kamień, twarde drewno, beton, ceramika pochłaniają temperaturę przynosząc pożądany chłód. Nic dziwnego, więc, że to głównie z takich materiałów wykonywane są podłogi. Ściany są ozdabiane kafelkami, ceramiczną mozaiką lub sztukaterią lub kamieniarką z naturalnego kamienia np. kamienne listwy przypodłogowe. Wszystkie te elementy również pochłaniają ciepło obniżając temperaturę pomieszczeń a jednocześnie pełnią funkcje estetyczne. 

 

We wnętrza w tym stylu podkreśla się architekturę. Odsłonięte są tu, więc grube, drewniane belki stropowe i konstrukcyjne podpory z drewniana. Podpory drewniane są często bielone i taką samą technik ozdabia się drewniane ścieżnice okien i drzwi. Wnętrza obfitują w łuki, ścienne wnęki o łukowatym zwieńczeniu oraz korytarze z sufitami o łukowatym kształcie. Łuki często są spotykane również we framugach drzwi i okien.

 

postarzane-kute meble - styl śródziemnomorski

 

Ogrody w stylu śródziemnomorskim mają również kilka cech charakterystycznych. Występują tu różnego rodzaju ogrodowe zbiorniki wodne np. ścienne cieki wodnei mini fontanny, betonowe podełka dla ptaków i fontanny i duże baseny do kąpieli i małe ogrodowe baseny i sadzawki z betonu.

Patio dekorują niskie baseniki z kamienia ozdobione frezowanymi cokołami płaskorzeźbami lub ceglane i betonowe sadzawki wyłożone ceramicznymi kaflami lub klinkierem albo klasyczne fontanny. Chodniki i ścieżki często wyłożone są kamieniem lub ceglanymi płytkami .

Fasady domów ozobione są arkadami ze sztukaterią lub kamiennymi płytkami. Często spotkamy tu również ozdobne zlewy ogrodowe mocowane do zewnętrznych ścian domów.

  poidelko-fontanna-ogrodowa-oczko-wodne-terakota-lauvring zlew ogrodowy styl śródziemnomorski 

                                                                                                                   Stylowy zlew ogrodowy - Chic Antique

uchwyt-do-lampionu-ogrodowego-scienny-latarnia-styl-vintage-prowansalski-25359-19-chic-antique-polska-sklep-designbywomen

 stolik--z-ceramicznym-blatem-mozaika-lauvring-zielony  niebieska-fontanna-zbiorniki-wodne-do-ogrodu-w-stylu-śródziemnomorskim 

                                                                                                               Zestaw brązowych donic ogrodowych Zorba - Lauvring

 

  

 1. Walory wnętrz w stylu śródziemnomorskim

Styl śródziemnomorski ma ponadczasowy urok i można go wyrażać w klasyczny i współczesny sposób Jest to bardzo elegancki styl wnętrzarski. Wnętrza w tym stylu charakteryzuje luksus i elegancja a jednocześnie luz i swoboda. Przejawiają się one w dużych przestrzeniach, lekkości, ciepłych i jasnych wnętrzach wypełnionych najwyższej jakości dodatkami do domu w połączeniu z oldschool-owymi i rustykalnymi dodatkami.

Styl jest bardzo elastyczny i daje swobodę w aranżacji wnętrz. Zaleta ta wynika z tego, iż wiele kultur śródziemnomorskich zapożycza od siebie elementy stylu, przez co mamy ogromny wachlarz wyposażenia i dodatków możliwych do urządzenia wnętrza w stylu śródziemnomorskim.

DUZE_LAMPIONY_DREWNIANE_LATARNIE_OGRODOWE_NA_NOZKACH_FOTEL_STOLIK_OKRAGLY_RATTANOWE_MEBLE_OGRODOWE_CHIC_ANTIQUE_POLSKA_SKLEP_ONLINE_DESIGNBYWOMEN

 

 1. Jakie meble pasują w stylu śródziemnomorskim?

 

Wybierając meble do wnętrza w stylu śródziemnomorskim należy uwzględnić umeblowanie przestrzeni dla gości i rodziny, skupiając się na obszarach wspólnego spędzania czasu zarówno w domu jak i na zewnątrz. Dobrze skomponowane aranżacje uwzględniają wiele miejsc do siedzenia i duży stół jadalny. Miejsca rekreacji np. basen są wyposażone w komfortowe otomany, leżaki i parawanyorazi parasole ogrodowe. Spotyka się tu często ogrodowe prysznice i kurtyny wodne.

Używane meble wykonane są z naturalnych materiałów jak drewno, rattan, metal, wiklina.

Meble śródziemnomorskie zawierają kute, metalowe elementy; bielone oraz malowane drewno a często spotykamy tu meble rzeźbione oraz meble z elementami z frezowanego kamienia naturalnego np. stoliki i ławki z kamiennymi blatami.

 

RATTANOWY_STOLIK_SOFA_KOMPLET_GIETE_MEBLE_OGRODOWE_CHIC_ANTIQUE_POLSKA_SKLEP_DESIGNBYWOMEN rattanowy-fotel-ogrodowy-styl-śródziemnomorski 

fotel rattanowy styl śródziemnomorski kanapa-ogrodowa-rattan-styl-śródziemnomorski  

pleciona-wiklinowa-kanapa-sofa-ogrodowa-z-poduszkami-styl-śródziemnomorski krzeslo do stolu jadalnego styl śródziemnomorski plecione-krzesło-rattanowe-francuski-styl-antyczny-meble-41342-00-chic-antique-polska-sklep-designbywomen

duzy-stol-na-metalowych-nogach-plecione-krzesła-styl-śródziemnomorski

 

Stółjadalny zarówno na taras jaki i do jadalni powinien być duży. 

Poniżej przykłady stołów pasujących do wnętrza w klimacie śródziemnomorskim.

 

 

 stół-jadalny-styl-śródziemnomorski 

Duży stłół z rustykalnego drewna z grubymi nogami i grubym blatem

 stół jadalny styl śródziemnomorski 

Długi stłół z drewnianym blatem  i nogami z kutego żelaza

 rustykalny-prowansalski-stol-jadalny-salon-jadalnia-postarzane-drewno-40198-30-chic-antique-designbywomen

Duży, bielony stół jadalny z drewnianym blatem ułożonym w mozaikę. 

 

 

W stylu śródziemnomorskim otwarte przestrzenie to jeden z podstawowych warunków stylu. Przestrzeń jest podzielona dużymi, solidnymi meblami. W domach duży salon posiada znaczną część wypoczynkową, gdzie stoją wygodne, duże sofy z miękkimi poduchami.

Kanapy są postawione narożnie lub naprzeciwko siebie a dzieli ich stolik kawowy, na którym stoją wazony z kwiatami.

W sąsiedztwie kanap nie brakuje komfortowych foteli z wygodnymi oparciami.

 okragly-stolik-kawowy-rzezbiony-blat-styl-śródziemnomorski 

Stoliki kawowe często posiadają rzeźbione drewniane blaty i nogi z metalu

okrągły stolik kawowy śródziemnomorski styl

 Przed kanapy stawia się kilka mniejszych stolików lub jeden duży stolik lub ławę 

  okrągły-stolik-kawowy-drewniany-styl-śródziemnomorski

Salon w stylu śródziemnomorskim często zdobu stolik kawowy z okrągłym blatem, co nawiązuje do występujących we wnętrzach łuków

 

 

Do salonu w stylu śródziemnomorskim pasują masywne meble z grubego drewna. Drewniane meble i dodatki często zdobione są rzeźbieniami i snycerskimi detalami jak listwy i ornamenty z drewna, rzeźbione drzwiczki itp. Komody, konsole i regały posiadają żelazne okucia, rustykalne uchwyty z żelaza lub pełne lub ażurowe dekory z metalu w drzwiczkach i konstrukcjach mebli.

 

 rustykalne-drewniane-półki-scienne-witryny-z-postarzanego-drewna-chic-antique-polska-sklep-designbywomen

 

szafka-styl-śródziemnomorski

Komoda z szufladami z drewnianych forem do suszenia cegieł o zaprawy adobe

 

szafka-stojaca-styl-śródziemnomorski

Drewniana szafka z surowego, starego drewna

 

 

 1. Dodatki do wnętrza w stylu śródziemnomorskim

Dodatki w stylu śródziemnomorskim mają szczególnie ważne znaczenie. Obserwując trendy i warianty stylu z różnych obszarów można zauważyć zasadę, że nie ilość a jakość i wielkość ma tu zasadnicze znaczenie. Unika się tu zbytniego nagromadzenia przedmiotów dekoracyjnych, ale użyte przedmioty są duże i efektownie ulokowane w przestrzeni pomieszczeń.

Sięga się chętnie po rzeźbione przedmioty, zabytkowe artefakty, odważną ceramikę, ciekawe misy, wazony i plecione kosze. Używa się dodatków o różnych teksturach. Urozmaicone faktury pomieszane ze sobą tworzą ciekawe, głębokie zestawienia przyciągające uwagę.

 

okrągły-mały-drewniany-stolek-stolik-nocny-rzeźbiona-drewniana-lampa-sypialnia-chic-antique-polska-sklep-designbywomen  SZAFKI_STOJACE_DO_LAZIENKI_MEBLE_SZTUCZNE_DRZEWKO_OLIWKOWE_KOSZ_UCHWYT_NA_PAPIER_CHIC_ANTIQUE_POLSKA_SKLEP_DESIGNBYWOMENlampion podłogowy wiklinowy styl śródziemnomorski

 plecione-rattanowe-bambusowe-lampiony-latarnie-ogrodowe-lene-bjerre-polska-sklep-internetowy-designbywomen BAWELNIANY_DYWAN_CHODNIK_W_PASY_BLADY_ZIELONY_16899-21_16089921_CHIC_ANTIQUE_POLSKA_SKLEP_ONLINE_DESIGNBYWOMEN  

lampiony podłogowe tyl śródziemnomorski sypalnia lustro styl śródziemnomorski  BEZOWY_DYWAN_CHODNIK_BEZOWE_BRAZOWE_WZORKI_16930-00_16093000_CHIC_ANTIQUE_POLSKA_SKLEP_ONLINE_DESIGNBYWOMEN

 

 1. Jakie rośliny do domu i ogrodu w stylu śródziemnomorskim?

Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta. Ponieważ styl ten czerpie pełnię z otaczającej natury to warto sięgnąć po typowe dla klimatu śródziemnomorskiego palmy, oleandry, drzewka oliwne i cytrusowe oraz juki. Na uwagę zasługują drzewka figowe, laurowiśnie, glicynie, cyprysy, laury i mirty i oliwniki. Nie może zabraknąć winorośli i winobluszczy. Ogrody śródziemnomorskie to oczywiście również bogactwo ziół takich jak oregano, szałwia, tymianek. Wśród kwiatów i bylin kwitnących królują lawenda, czosnki, bugenwille, wrzosy i wrzośce.

Warto posadzić również pnącza i clematisy a także iglaki o zwartym kolumnowym pokroju.

Oczywiście nie wszystkie gatunki mogą przeżyć w polskich warunkach klimatycznych, ale zawsze możemy użyć sztucznej oliwki czy drzewka cytrynowego lub pomarańczowego. Eleganckie i wysokiej jakości sztuczne drzewka i rośliny zbudują odpowiedni klimat do wnętrza w stylu śródziemnomorskim.

ogrodowe-kosze-na-kółkach-rattanowe-oslony-ogrodowe-na-drzewka-oliwki-styl-śródziemnomorski

antyczna-postarzana-donica-ogrodowa-wazon-do-ogrodu-terakotta-65635-00-chic-antique-polska-sklep-designbywomen

 

 wysoki-lampion-pleciona-latarnia-ogrodowa-lene-bjerre-polska-sklep-internetowy-designbywomen  donica_na_drzewko_duże_wazy_i_donice_piaskowy_materac_na_meble_ogrodowe_LENE_BJERRE_POLSKA_SKLEP_INTERNETOWY_DESIGNBYWOMEN 

 

 1. Tkaniny i tekstylia do wnętrza w stylu śródziemnomorskiego

Duże okna pozostawia się puste lub zawiesza się w nich transparentne zasłony z cienkiego lnu lub zwiewne zasłonki z bawełny o bardzo luźnym splocie.

Podłogi jest są jednolite w całym pomieszczeniu a często na całej kondygnacji budynku podłoga jest wykonana z jednego materiału. Używa się małych dywaników o płaskim splocie, wykonanych z naturalnych materiałów i w stonowanych barwach.

 

 tkaniny styl śródziemnomorski

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl